Destek
0 850 202 03 27
WhatsApp Sipariş
0537 442 49 99
Nefisso'da
Tüm Ürünler

Su, nişasta, şeker ve içeriğine göre kurutulmuş meyveler yada kuruyemişler kullanılarak hazırlanır. Lokum genellikle küp küp kesildikten sonra pudra şekeri veya Hindistan cevizi ile kaplanır. Lokum içerdiği nişasta ve şeker ile tam bir enerji deposudur. Lokum , karbonhidratlar grubunda yer alır. Lokumu doktorlar içerdiği besinlerden dolayı böbrek hastalarına önerirler. Lokum genel olarak ülkemizde kahve ile birlikte tüketilmektedir.

LOKUMUN FAYDALARI

  • İçerdiği yüksek lif sayesinde uzun süre tokluk hissi veren lokum diyet yapmak isteyenler içinde ideal bir besindir. Metabolizmayı hızlandırarak tuvalet alışkanlığını düzenler. Zengin maddeler içerdiğinden vücudun enerji miktarını yeniler.
  • Yüzyıllar önce Osmanlıda üretilen lokum gül ve limondan yapılmıştır. Hem alternatif tıpta kullanılmış hem de özel misafirlere kahvenin yanında ikram edilmiştir. Günümüze kadar uzanan lokum özellikle sindirim problemlerine iyi gelir. Aşırı yemek tüketimi sonrası yaşana hazımsızlık sorunu için uzmanlar özellikle hindistan cevizi ile yapılan lokumun tüketilmesini önler. 
  • Yapımında kullanılan malzemeler sayesinde protein zengini olan lokum kemik gelişimi kas güçlendirmesini sağlar. Günde tüketilen 4 tane lokum günlük protein ihtiyacının yüzde 25'ini karşılar.
  • Böbrek üstü bezlerini çalıştırarak fonksiyonel performansını artırır. Burada kum ve taş oluşumunu önler. Kristal maddelerin ve ürik asidin artışını azaltır
  • Vücuttaki atık maddelerin akciğer ve karaciğerde birikmesini önleyerek idrar yolu ile atar. Bu işlemi yapan en hızlı besin kaynağıdır.
  • Cilde de oldukça fayda sağlar. Alternatif tıpta yaraların iyileşmesi ve ödem atması gibi durumlarda kullanılır. Herhangi bir darp esnasında deforme olan bölgenin sağlığını korur.
  • Kandaki şekeri artırır bu yüzden diyabet hastaları tüketmeden uzmanlarına danışmasında fayda var. Şeker hastası olmayanlar için tam bir mucize kan akışını artırarak kalp ve damar hastalıklarını önler.
  • Yapımında kullanılan malzemeler sayesinde protein zengini olan lokum kemik gelişimi kas güçlendirmesini sağlar. Günde tüketilen 4 tane lokum günlük protein ihtiyacının yüzde 25'ini karşılar.
LEBLEBİ
Leblebi sağlık açısından bir çok faydası vardır. Nohut kökenli olduğundan içerisinde vitaminler ve mineraller içerir. ...
NANE
Doğada bulunan en etkili kokuya sahiptir. Nane sağlık açısından etkili bir bitki olduğu için yıllarca tıbbi açıdan da kullanılmıştır. ...
Haberlerden Ve Fırsatlardan Hemen Haberdar Olmak İçin Abone Ol